Mauviel Lock, 18cm, M'Cook Elegant handtillverkat lock för grytor och kastruller i Mauviel M-Cook serien från franska Mauviel som har tillverkat kokkärl sedan 1830. Locket passar kokkärl med samma diameter.
Mauviel tillverkar kokkärl med oöverträffad kvalitet och design som tidigare endast har funnits tillgängliga för det professionella köket. Nu finns samma kokkärl även för den privata marknaden. Mauviels kokkärl används av många kända professionella kockar över hela världen. Kokkärlen är genomtänkta och utformade med elegans och för bästa funktionalitet vilket tillgodoser behovet även hos de mest kräsna professionella kockarna. 
Locket har ett stabilt och greppvänligt handtag som håller sig svalt vid tillagning. Locket kan även användas i ugnen.
- Tillverkad av 18/10 rostfritt stål
- Handtag som håller sig svalt
- Enkel rengöring tack vare det polerade ytskiktet
- Livstids garanti mot fabrikationsfel (ej vid kommersiellt bruk)
- Kan diskas i diskmaskin
- Kan användas i ugnen
- Tillverkad i Frankrike
Mått och specifikationer: Diameter: 18cm ∅ Video - Mauviel kokkärl
Mauviel är ett familjeföretag som grundades 1830 och står idag för ett brett sortiment av köksredskap med genomgående kvalitet och en härlig design. Kokkärlen är uppskattade över hela världen dels av det professionella köket och för dom som drömmer om att laga mat som ett proffs. Video – Tillverkning hos Mauviel
Funktioner: Kan diskas i diskmaskin Tillverkad av 18/10 rostfritt stål Visa alla: Mauviel stekpannor | Stekpannor
|