Kategorier
Tillverkare
Enkel betalning med:
Trygg leverans med:
Startsidan » Sliptillbehör » Knivslipar » MC-550 »

MinoSharp Våtslip PLUS 3 - med 3 hjul

Här kan du köpa MinoSharp Våtslip PLUS 3 - med 3 hjul, MinoSharp

Kategori: Knivslipar

Leveranstid: 1-6 arbetsdagar - Fri frakt! Leveranstid: 1-6 arbetsdagar - Fri frakt!
Rek. pris: 595 kr
535 kr


  Handla för 1000 kr och få en Digitaltermometer på köpet (värde 195:-)

 
   
 

MinoSharp Våtslip PLUS 3 med 3 hjul

Med MinoSharp våtslip behöver du aldrig mer ha en slö kniv!

En testvinnande och mycket prisvärd knivslip som är enkel att använda samt som alltid ger ett bra resultat. Något som borde finnas i varje hem, för vem har inte ett antal slöa knivar hemma i kökslådan?

Denna knivslip är passande för alla sorters köksknivar oavsett fabrikat, dock ej keramiska, tandade eller deba-slipade knivar (så som japanska sushiknivar med slipning endast på ena sidan av knivbladet).

Detta gör att du lätt och enkelt kan slipa dina köksknivar oavsett om det är japanska knivar så som Global, Porsche och Mac eller europeiska knivar så som Zwilling, WMF, OBH Nordica eller Fiskars etc.

De keramiska sliphjulen är väldigt hållbara och håller för väldigt många slipningar. Vi har slipat över 500 knivar med samma knivslip och den fungerar fortfarande lika bra. Det finns även utbyteshjul man kan köpa till vid behov.

Användningen är väldigt enkel:
1.
Fyll på med vatten i knivslipen.
2. Dra sedan knivbladet fram och tillbaks 15-20 gånger per sliphjul, börja med det grövsta sliphjulet.
3. Diska av kniven och du har sedan en härligt vass kniv.

Denna knivslip blev bäst i test i Laga Lätt och Smartsons undersökning


Se knivslipen i 360°
Håll ner vänster musknapp och kontrollera sedan bilden med musen





Knivslipen har tre keramiska sliphjul.

Spännvidden mellan det grövsta och det finaste hjulet möjliggör att du kan nu även forma en ny egg åt riktigt slöa knivar, samtidigt som eggen kan poleras fint. Med denna slip får du alltid rätt slipvinkel och därigenom en perfekt egg.

OBS! Denna modell ska EJ användas för keramiska, tandade eller deba-slipade knivar.



Klicka här för mer detaljerad information om slipning med MinoSharp knivslip

Slipning:
Knivarna kommer ut från fabriken med en väldigt vass egg. För att bibehålla den vassa eggen, bör knivarna dock ibland slipas. Det finns många olika slags slipverktyg och de varierar i hur lättanvända och bra dom är.


Eftersom slipning med skärpstav och slipsten kan vara lite svår att bemästra i början, finns det andra enkla och effektiva sliphjälpmedel så som
MinoSharp Våtslip MC-550. Denna slip har 3 keramiska sliphjul, vilket gör att du får ett bra resultat samt att den är väldigt enkel att använda på alla typer av knivar så som Global, Porsche, Mac, WMF, Zwilling, OBH Nordica, Fiskars med flera.



Visa alla: Knivslipar | Skärpstavar | Slipstenar
 

 
 
  Tillbehör & Alternativ 
MinoSharp Sliphjulsset (Reservdelsset) till MC-550
 MinoSharp Sliphjulsset (Reservdelsset) till MC-550
345 kr
Global Diamantskärpstav 30cm, G-39
 Global Diamantskärpstav 30cm, G-39
1435 kr
Global Knivväska för 11 knivar, G-667/11
 Global Knivväska för 11 knivar, G-667/11
535 kr
Global Knivbladsskydd Large
 Global Knivbladsskydd Large
195 kr
Global Keramisk skärpstav 24cm, G-45
 Global Keramisk skärpstav 24cm, G-45
995 kr
MinoSharp Rostborttagare och rengörare
 MinoSharp Rostborttagare och rengörare
165 kr
Global Keramisk slipsten 22mm, Rosa #5000 Superfin,
 Global Keramisk slipsten 22mm, Rosa #5000 Superfin,
1595 kr
Global Knivblock för 10 knivar + Skärpstav, G-835/BD
 Global Knivblock för 10 knivar + Skärpstav, G-835/BD
1165 kr
 
  Tillbaka